Nasza historia

Be Informed. Be Smart. Be Sure.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean feugiat dictum lacus, ut hendrerit mi pulvinar vel. Fusce id nibh at neque eleifend tristique at sit amet libero. In aliquam in nisl nec sollicitudin. Sed consectetur volutpat sem vitae facilisis. Fusce tristique, magna ornare facilisis sagittis, tortor mi auctor libero, non pharetra sem ex eu felis. Aenean egestas ut purus nec vehicula. Morbi eu nisi erat. Nam mattis id lectus sit amet mattis. Suspendisse eget tristique neque

Godziny pracy biura

Monday - Friday 09:00AM-17:00PM
Saturday - Sunday ZAMKNIĘTE

Aktualności z rynku badań

    No posts were found.

Gry planszowe w Polsce

Gry planszowe w Polsce

Gry planszowe od dawna cieszą się popularnością w Polsce. To nie tylko doskonała rozrywka, ale także sposób na spędzanie czasu z bliskimi. Badanie, które przeprowadziliśmy, razem z SYNO Poland pokazuje ciekawe tendencje i preferencje wśród graczy planszowych. Dzięki tym wnioskom możemy lepiej zrozumieć, jak Polacy wybierają gry planszowe i co ich w nich pociąga.

 

Planszówki z Rodziną i Przyjaciółmi

 

Ci z badanych, którzy przyznali, się do spędzania czasu grając w planszówki, wybierają ten typ rozrywki w gronie rodziny i przyjaciół. Rzadko grają z obcymi osobami. W grze z bliskimi liczy się przede wszystkim dobra zabawa, nie zwycięstwo. Najchętniej wybierają gry o prostych zasadach, w których liczy się strategia, a partia trwa poniżej pół godziny.

 

Popularność Gier Planszowych w Polsce

 

Gry planszowe to popularny sposób spędzania czasu, aż 8 na 10 (82%) badanych gra przynajmniej od czasu do czasu. Jest to raczej rozrywka osób młodych – osoby powyżej 55 roku życia częściej odpowiadają, że nie grają w ogóle. Porównując dane dotyczące najpopularniejszych fraz związanych z grami planszowymi w Google z dwóch różnych okresów – od 2021 do 2022 roku (październik-wrzesień) i od 2022 do 2023 roku (październik-wrzesień) – można dostrzec pewne zmiany:

 

Średnia miesięczna liczba wyszukań w Google od 2021 do 2022 roku (październik-wrzesień) vs. 2022 do 2023 roku (październik-wrzesień):

 

1. Gra Planszowa: 14,800 vs. 14,800
2. Gry Planszowe dla Dzieci – 9,900 vs. 8,100
3. Gry Planszowe dla Dorosłych – 8,100 vs. 6,600
4. Planszówki – 8,100 vs. 8,100
5. Gry Planszowe Rodzinne – 4,400 vs. 4,400

 

Analiza popularności fraz związanych z grami planszowymi w Google w różnych okresach dostarcza dodatkowych informacji o tym rynku. Frazy Gra Planszowa i Planszówki – z liczbą wyszukań na tym samym poziomie w obu okresach świadczy o stałym zainteresowaniu grami planszowymi. Frazy „Gry Planszowe dla Dzieci” oraz Gry Planszowe dla dorosłych” mimo spadku w kolejnym roku, to nadal znaczące zainteresowanie. Gry Planszowe Rodzinne – Zainteresowanie grami planszowymi rodzinnymi jest na tym samym poziomie z najmniejszą średnią liczbą wyszukań.

 

Różnorodność Wyboru

 

Badani gracze najczęściej wybierają gry słowne (np. Scrabble), towarzyskie (np. Dobble) i familijne (np. Pędzące żółwie). Jednak wyniki różnią się w zależności od płci. Kobiety częściej wybierają wcześniej wskazane gry, podczas gdy mężczyźni bardziej lubią rozgrywki strategiczne (np. Pandemic), ekonomiczne (np. Osadnicy z Catanu) i wojenne (np. Warhammer).

 

Dobra Zabawa Przed Wygraną

 

Dobra zabawa jest ważniejsza niż wygrana – prawie 6 na 10 badanych graczy zdecydowanie zgadza się z tym stwierdzeniem. Kobiety są o tym przekonane bardziej niż mężczyźni. Osoby w wieku powyżej 55 lat także są bardziej nastawione na przyjemne spędzenie czasu przy grze niż rywalizację.

 

Proste Zasady Przyciągają

 

Gracze chętniej wybierają gry o prostych zasadach, które można szybko wytłumaczyć. 3 na 4 grających respondentów zgodziło się z taką opinią, w tym 75% zdecydowanie woli proste zasady.

 

Strategia Przed Szczęściem

 

Gracze nie liczą na szczęście tylko na swoje umiejętności – 68% woli gry, w których zwycięstwo zależy od strategii niż elementów losowych.

 

Szybka rozgrywka

 

49% graczy woli krótkie partie, to znaczy do pół godziny. Porównując zróżnicowanie odpowiedzi według wieku – osoby do 34 roku życia chętniej niż pozostali poświęcą więcej czasu na rozgrywkę.

 

Kooperacja czy Rywalizacja?

 

Zbliżone odsetki respondentów zgodziły się, że wolą gry kooperacyjne niż rywalizacyjne (45%) i na to, że gry z negatywną interakcją są ciekawsze (42%). Mężczyźni oraz osoby do 34 roku życia (w porównaniu do osób 55+) częściej oceniają gry, w których trzeba przeszkadzać innym graczom jako ciekawsze.

 

Miejsca na Gry Planszowe

 

Jedna trzecia badanych graczy wybiera na spotkanie towarzyskie lokal, gdzie można pograć w planszówki. Częściej to osoby poniżej 55 roku życia. Nie jest to specyfika większych miast, wyniki wskazują, że mieszkańcy miast średniej wielkości odwiedzają takie miejsca częściej niż największych miastach.

 

W Polsce gry planszowe to nie tylko rozrywka, ale także sposób na budowanie relacji i spędzanie czasu z bliskimi. Z naszego badania wynika, że gracze cenią sobie przede wszystkim dobrą zabawę, prostą rozgrywkę oraz możliwość wspólnego spędzania czasu. Niezależnie od preferencji, gry planszowe pozostają popularnym sposobem na relaks i rozrywkę dla Polaków w każdym wieku.

 

Autorzy: Monika Rożen i Konrad Mirowski

 

Zapraszamy do pobrania raportu z badania!